Bingöl Hava Durumu 15 Günlük

Bingöl'de bugün kapalı bir hava durumu bekleniyor. Günün en yüksek sıcaklık değeri 2°C, en düşük sıcaklık değeri ise -6°C olacak.

Bingöl il merkezinde yarın en yüksek sıcaklık değeri 1°C olacak. Bingöl iline ait detaylı hava durumu verilerini aşağıdaki listelerden görebilirsiniz.

Bingöl Anlık Hava Durumu
(02 Mart 2024 Cumartesi)

Bingöl hava durumu

Bingöl merkezde şu an hava kapalı -2°C.

Bingöl Saatlik Hava Durumu

18:00
Cmti
-3°

21:00
Cmti
-4°

0:00
Paz
-5°

3:00
Paz
-5°

6:00
Paz
-2°

9:00
Paz

12:00
Paz

15:00
Paz
-3°

18:00
Paz
-5°

21:00
Paz
-6°

0:00
Pzt
-6°

3:00
Pzt
-6°

6:00
Pzt
-3°

9:00
Pzt

12:00
Pzt

15:00
Pzt
-2°

18:00
Pzt
-4°

21:00
Pzt
-4°

0:00
Sal
-4°

3:00
Sal
-5°

6:00
Sal
-1°

9:00
Sal

12:00
Sal

15:00
Sal

18:00
Sal

21:00
Sal

0:00
Çar
-0°

3:00
Çar
-0°

6:00
Çar

9:00
Çar

Bingöl Hava Durumu (15 Günlük)

Bingöl İl merkezinde bugün, yarınki ve önümüzdeki 15 gün boyunca hava durumu verilerinin aşağıdaki gibi olacağı tahmin ediliyor.

 • Cumartesi
  02 Mar
   hava durumu
    -6°
  kapalı
 • Pazar
  03 Mar
   hava durumu
    -6°
  kapalı
 • Pazartesi
  04 Mar
   hava durumu
    -6°
  az bulutlu
 • Salı
  05 Mar
   hava durumu
    -5°
  hafif yağmurlu
 • Çarşamba
  06 Mar
   hava durumu
    -0°
  karla karışık yağmur
 • Perşembe
  07 Mar
   hava durumu
    -5°
  karla karışık yağmur
 • Cuma
  08 Mar
   hava durumu
    -6°
  parçalı az bulutlu
 • Cumartesi
  09 Mar
   hava durumu
    -5°
  kapalı
 • Pazar
  10 Mar
   hava durumu
    -7°
  parçalı az bulutlu
 • Pazartesi
  11 Mar
   hava durumu
    -3°
  karla karışık yağmur
 • Salı
  12 Mar
   hava durumu
    0°
  hafif yağmurlu
 • Çarşamba
  13 Mar
   hava durumu
    1°
  hafif yağmurlu
 • Perşembe
  14 Mar
   hava durumu
    0°
  hafif yağmurlu
 • Cuma
  15 Mar
   hava durumu
    2°
  hafif kar yağışlı
 • Cumartesi
  16 Mar
   hava durumu
    2°
  orta şiddetli yağmur
Bingöl ilimizin tüm mekan, mahalle ve köylere ait hava durumu verilerine aşağıdaki listeden ilçe seçerek ulaşabilirsiniz.

Bingöl İlçelerinde Hava Durumu


Bingöl Detaylı Hava Durumu Raporu

Bingöl'de bugün kapalı bir hava durumu bekleniyor. Günün en yüksek sıcaklık değeri 2°C, en düşük sıcaklık değeri ise -6°C seviyesinde olacak.

 • Bingöl'de şu an nasıl bir hava durumu hakim?

 • Şehirde anlık olarak (%70) ve çok hafif bir esintinin olduğu (1.37km/h) kapalı bir hava durumu hakim. Bulut oranı ise %98 seviyesinde seyrediyor.

 • Bingöl'de Bugün Yağış Bekleniyor mu?

 • Hayır bugün yağış beklenmiyor.

 • Bingöl'de yarın nasıl bir hava durumu bekleniyor?

 • Yarın (Pazar) Bingöl şehir merkezi ve çevresinde kapalı bir havanın olacağı tahmin ediliyor. Yarın en yüksek sıcaklık değeri 1°C en düşük sıcaklık ise 0°C civarında olacak.

 • Bingöl'de yarın yağış var mı?

 • Hayır yarın Bingöl ilimizde yağış beklenmiyor.

 • Bingöl'de Pazartesi günü nasıl bir hava durumu bekleniyor?

Yarından sonraki gün yani Pazartesi günü Bingöl'de havanın az bulutlu olması bekleniyor.

Bingöl Hava Durumu Özellikleri

Bingöl, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir ilimizdir. İklim açısından Bingöl, karasal iklim özelliklerini taşır. Denizde 1139 metre yükseklikte yer alan Bingöl’de Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve karlı geçer. Yüksek rakımlı bir bölgede bulunmasından dolayı gece ve gündüz sıcaklık farkları oldukça belirgindir. Bingöl'de kışın sıcaklık sıfırın altında 20 dereceye kadar düşebilirken, yazın ise 30 dereceye kadar yükselebilir.

Meteololoji verilerine göre ilde en çok kış aylarında yağış görülür. Yıllık sıcaklık ortalamasının 12,2°C derece olduğu ilde en sıcak ay olan ağustos ayında sıcaklık değeri 35,5°C civarına kadar yükselmektedir.

Bingöl İlçe ve Köylerinin İklim Özellikleri

İlin kuzey kesimlerinde yer alan Adaklı, Kiğı, Yedisu ve Karlıova ilçeleri kış aylarında bol miktarda yağış almaktadır. Bu ilçelerde kış aylarında günlerce devam eden kar yağışları görülür. Kar kalınlığı çoğu kez 1 metrenin üzerine çıkar. İlin güney kesimlerinin denizden yüksekliği biraz daha azdır. Genç ilçesi ve Diyarbakır sınırında yer alan yerleşim yerlerinde yükselti biraz daha düşmekte bununla birlikte karasal iklimin sertliği bir miktar daha azalmaktadır. Bu bölgelerde biraz daha ılıman hava durumu etkilidir.

İklimin Bitki Örtüsüne Etkisi

Bingöl'ün bitki örtüsü genel olarak dağlık ve ormanlık alanlardan oluşur. Bölgede bozkır ve step alanları da bulunmaktadır. Ormanlık bölgelerde genellikle çam, köknar, meşe, gürgen, karaağaç ve kızılağaç gibi ağaç türleri yaygındır. Ayrıca bölgede diğer bazı ağaç ve bitki türleri de bulunur. Bu bitki örtüsü, Bingöl'ün doğal güzelliklerini oluşturan dağlar, vadiler ve yaylalar arasında yer alır.

Bingöl, doğal yaşam açısından zengin bir bölgedir. Bölgedeki dağlık alanlarda yaban hayatı da oldukça çeşitlidir. Alageyik, ceylan, ayı, kurt, tilki, tavşan, yaban domuzu ve çeşitli kuş türleri Bingöl'ün doğal yaşamında yer alan canlılardan bazılarıdır.

Bingöl'deki tarım faaliyetleri genellikle hayvancılık ve bitkisel üretim üzerine yoğunlaşmıştır. Buğday, arpa, mısır, nohut, mercimek, patates ve meyve gibi ürünler Bingöl'de yetiştirilen tarım ürünlerindendir.

Sonuç olarak, Bingöl'ün iklimi karasal iklim özelliklerini taşırken, bitki örtüsü dağlık ve ormanlık alanlardan oluşur. Bingöl, doğal güzellikleri ve zengin yaşamıyla dikkat çeken bir bölgedir.

Bingöl İkliminde Mevsimsel Farrklılıklar

Bingöl'deki yazlar genellikle sıcak geçer. Temmuz ve ağustos aylarında sıcaklık genellikle 25-30 derece arasında seyreder. Ancak yaz aylarında gündüz ile gece arasındaki sıcaklık farkı oldukça yüksektir. Gündüzleri sıcaklık yüksek olsa da geceleyin hava hızla soğur ve sıcaklık düşer. Bu durum, Bingöl'ün yüksek rakımlı olmasından kaynaklanır.

Bingöl'ün kışları oldukça soğuk ve kar yağışlıdır. Aralık, ocak ve şubat aylarında sıcaklık sıfırın altına düşer ve kara dönüşür. Kar yağışı nedeniyle Bingöl'de kış sporları da yaygın olarak yapılmaktadır.

Bingöl'de tarım da yaygın olarak yapılmaktadır. İl genelinde hububat, meyve ve sebze yetiştiriciliği önemli bir yer tutar. Bingöl, özellikle elma, armut, kiraz, erik, kayısı, şeftali, ceviz, dut ve üzüm gibi meyve türlerinin yetiştirildiği bir bölgedir.

Bingöl'ün iklimi ve bitki örtüsü, doğal güzelliklerinin ve tarım potansiyelinin oluşmasında önemli bir rol oynamaktadır. İlin zengin bitki örtüsü ve doğal yaşam alanları, turistik faaliyetler için de cazip bir konum oluşturur.